Що таке біометричні технології

Багато виробників високотехнологічних девайсів сьогодні використовують різні біометричні сенсори. Вони допомагають захищати пристрою і дані, з ними можна швидко отримувати доступ до захищених додатків. В основі біометричних сенсорів лежать біометричні технології, про які ми і хочемо вам розповісти.

Біометричні технології, що це?

Біометричні технології використовують унікальні біометричні дані користувача, як статичні, так і змінюються з часом. Основне завдання таких технологій полягає в ідентифікації унікального користувача. Вони можуть бути засновані на наступних параметрах:

  • відбитки пальців;
  • сітківка ока;
  • ДНК;
  • голос;
  • хода;
  • почерк.

Всі ці дані унікальні для конкретного користувача. Але деякі характеристики можуть змінюватися з віком: ламається голос, стають іншими хода і почерк. Довгий час біометричні технології використовувалися виключно в цілях безпеки, але терористичні атаки, що почалися 11 вересня 2001, підхльоснули розвиток технологій. Це призвело до зниження цін на виробництво різноманітних сенсорів і повсюдного впровадження технологій.

Розпізнавання сітківки ока

Сьогодні завдяки розвитку біометричних технологій значно розширилася сфера їх застосування. Персональні біометричні характеристики можуть використовуватися при проходженні пропускного пункту на роботу, для захисту якихось речей і цінностей, для безпечних грошових звернень в банківській сфері, захисту цифрових даних на вашому телефоні тощо. Біометричні технології застосовуються практично у всіх сферах нашого життя.  

Типи і види біометричних сенсорів і систем

Всього існує два типи біометричних даних: фізіологічні та поведінкові. Перші аналізують характеристики, пов'язані з вашими фізичними даними, які в більшості своїй незмінні. Другі працюють з поведінковими характеристиками, які можуть змінюватися з віком або через вплив якихось зовнішніх (або внутрішніх) факторів.

Зустрічаються сенсори і системи, засновані на наступних технологіях:

  • Розпізнавання відбитку пальця. CMOS або CCD сенсори.
  • Розпізнавання обличчя. Програмне забезпечення, пов'язане з ним, використовують навіть популярні соціальні мережі.
  • Розпізнавання сітківки ока.
  • Розпізнавання голосу.
  • Розпізнавання особистого підпису користувача. На ньому тримається система електронного підпису, яка використовується все більш активно і часто.

Сенсори, що розпізнають ДНК користувача, активно не використовуються. Але не виключено, що дійде і до цього.

Розпізнавання голосу

Незважаючи на всі переваги використання біометричних технологій в повсякденності, вони не ідеальні і навіть здаються спірними. Багато хто виступає проти використання біометрії, особливо на державному рівні. Збір таких персональних даних може виглядати як порушення цивільних свобод. Однак, позитивних сторін у біометрії набагато більше, ніж негативних, тому технології не перестануть активно розвиватися і впроваджуватися в усі більшу кількість сфер нашого повсякденного життя.

Біометричні системи в персональних гаджетах

Біометричні системи і сенсори в персональних гаджетах сьогодні дуже популярні. Почалося все зі сканера відбитку пальців в iPhone, вбудованого в кнопку Home. За відбитками пальців можна зняти блокування без введення пароля, а також швидко заходити в банківські додатки без необхідності проходити аутентифікацію по sms. Ідею підхопили інші виробники: такі сканери є в останніх моделях смартфонів від Huawei, Samsung, HTC, Lenovo, Meizu та інших. Вбудовуються вони навіть в деякі клавіатури на останніх ноутбуках.

Сканер відбитка пальця в смартфоні

Програмне забезпечення, що розпізнає обличчя користувача, давно використовується в ноутбуках. Та й голосові віртуальні помічники вчаться впізнавати саме ваш голос, а не голос диктора новин з телевізора. Біометричні системи дійсно всюди. Але поки вони не використовуються в обов'язковому порядку, тільки вам вирішувати, чи потрібно вам ними користуватися на постійній основі.

Оцініть матеріал
(3 голосів)

Залишити коментар