Що таке штучний інтелект

Про що ви думаєте, коли чуєте в новинах про штучний інтелект? Про повстання машин, людиноподібних андроїдах або розумних помічників типу Amazon Alexa і Google Assistant? Майбутнє вже настало, адже штучний інтелект, здатний навчатися щільно увійшов в наше життя.

Штучний інтелект, що це?

Штучний інтелект вже наробив багато шуму. З проходженням машинним розумом тесту Тьюринга, одні бачать в ньому лише позитивні моменти і безмежні перспективи. Інші турбуються про те, що в якийсь момент ті, яких навчають роботи займуть їх робочі місця. А деякі схвильовані тим самим повстанням машин, про яке розповідається в фантастичною франшизі "Термінатор".

Визначення штучного інтелекту, насправді, дуже просте. Це технологія, що дозволяє комп'ютеру справлятися із завданнями, на які зазвичай властиві лише людині. Тобто, всі ті завдання, які обгрунтовуються НЕ рефлексами, а наявністю у людини власного інтелекту. Сам термін "штучний інтелект" (ШІ, AI) був прийнятий ще в 1956 році, його автором став дослідник зі Стенфорда Джон Маккарті. А той самий тест Тьюринга, на який посилаються і дослідники, і письменники-фантасти, був представлений Аланом Тьюрингом ще в 1950 році.

Джон Маккарті, дослідник зі Стенфорда

Тест полягає в тому, що одна людина буде одночасно вести переписку з комп'ютером і іншою людиною, а потім спробує визначити, з ким і де листувався. Завдання штучного інтелекту в тому, щоб заплутати живої людини. Якщо людина прийме ШІ за людину, то тест буде вважатися пройденим. З моменту виходу тесту, він доповнювався і перероблявся. І, звичайно, у нього є свої недоліки, тому що людське мислення непередбачувано і індивідуально. І проходження його штучним інтелектом не перетворює машину на подобу людині: комп'ютер тільки імітує одну поведінкову базу, а не починає жити своїм життям.

Основний і узкоспеціфічний штучний інтелект

Штучний інтелект буває різним. І, якщо ви хочете почати в ньому розбиратися, вам варто усвідомити різницю між повноцінним ШІ і узкоспеціфічним. Розуміння цих відмінностей вбереже вас від завищених (або навпаки, занижених) очікувань, пов'язаних з пристроями з штучним інтелектом.

Одні системи створені для виконання чітко поставлених завдань (узкоспеціфічний ШІ). А деякі інші будуються для того, щоб вирішувати більш серйозні завдання самостійно (основний ШІ). Перші можуть навчатися на основі вашої поведінки, щоб розрізняти предмети на різних зображеннях. А другі можуть приймати власні рішення, ґрунтуючись на результатах власного аналізу. І ті, і інші все більше розвиваються, вчаться. Але навряд чи ви захочете, щоб ШІ, який відмінно шукає найближчі заправки, наприклад, робив якісь висновки з приводу ваших медичних аналізів.

Застосування штучного інтелекту

ШІ оточує нас сьогодні буквально всюди. Якщо у вас є смартфон і ви користуєтеся якимись комп'ютерними помічниками, ви стикаєтеся саме зі штучним інтелектом. Ваші голосові помічники, які розбирають мова, збирають про вас інформацію, щоб допомагати ще більш ефективно. Вони навчаються і розвиваються. Але, звичайно, не до ступеня комп'ютера в "2001: Космічної Одіссеї" Кубрика.

Найпомітніші системи зі штучним інтелектом:

  • Суперкомп'ютер IBM Watson.
  • Різні ігрові системи штучного інтелекту для комп'ютерних і консольних ігор.
  • Суперкомп'ютер Deep Blue, що зумів перемогти в дев'яностих Гаррі Каспарова в матчі з шахів.
  • Siri, Alexa, Cortana і інші розумні помічники, які працюють з основними операційними системами.

Суперкомп'ютер IBM Watson

Штучний інтелект переважно спрямований на допомогу людині. Розвиток технології не відбирає роботу у простих трудівників, але створює нові робочі місця. Адже цих роботів з штучним інтелектом хтось повинен збирати, програмувати і ремонтувати. Та й без людини нинішній ШІ нормально не функціонуватиме.

Оцініть матеріал
(4 голосів)

Залишити коментар