Що таке кодеки

Багато користувачів комп'ютерів стикалися з проблемами при перегляді відео або прослуховування аудіо в різних плеєрах. Тобто звук і немає відео, то просто виникають перешкоди. Найчастіше справа не в тому, що файл попався битий, а в тому, що у вас бракує відповідних кодеків. Так що ж таке кодеки, як вони працюють і чи можна без них обійтися? Розповідаємо!

Що таке кодеки і навіщо вони потрібні

Саме слово "кодек" йде від англійського "codec", що означає "кодировщик" або "шифратор". Цим словом позначають невеликі програми, призначені для стиснення мультимедіа-інформації і відтворення її в вашому програвачі з уже стисненого формату .

Існує два основних види кодеків: аудіокодеки і видеокодеки. Кожна маленька програмка співпрацює тільки з одним типом даних. Коли ви переглядаєте на своєму плеєрі фільм зі звуком, картинку і аудіо передають різні кодеки. також існують кодеки для обробки зображень, але про них згадують рідше, ніж про програми для відео та аудіо.

Навіщо взагалі потрібні такі складнощі? Кодування, шифрування, відтворення стисненого формату. Звичайно, подивитися відео можна в оригінальному форматі, без стиснення, у відмінній якості. Можна, можливо. А тепер згадайте, як ви записували коротке відео на свій смартфон. Скільки воно в підсумку зайняло внутрішньої пам'яті? Багато. Для всього контенту в оригінальних форматах у вас банально не вистачить місця на жорсткому диску. Тому контент стискається, шифрується і транслюється в плеєр вже з цього стану. Без кодеків, як не крути, не обійтися.

Як працюють кодеки

Щоб чітко розуміти, навіщо взагалі потрібні кодеки, потрібно знати приблизний принцип їх роботи. Вони запускаються вже тоді, коли починається безпосередній запис відео або аудіо. Процес виглядає наступним чином:

  • Запускається запис, а з нею і встановлені на камері кодеки. Починається кодування в режимі реального часу.
  • Якщо одночасно пишуться і відео, і аудіо, кодеки на різні формати також працюють одночасно.
  • Після запису виконуються синхронізація і зведення в стислий формат.
  • Після перенесення файлу на жорсткий диск, з ним працюють кодеки, встановлені на комп'ютері.
  • Кодеки розпаковують зашифровану інформацію, а потім виводять зведені потоки відео і аудіо на програвач медіа-файлів.

Таким чином, спочатку кодеки пристрої запису кодують інформацію, а потім кодеки на комп'ютері декодують перед виведенням на медіа-програвач. Обсяг початкового файлу змінюється за рахунок видалення ідентичних кадрів. При програванні один ідентичний кадр просто повторюється. Чим більше різних кадрів, тим більше вага кінцевого файлу. Втрата інформації при кодуванні мінімальна, але важливо регулярно оновлювати пакунки з кодеками, якщо з'являються нові, допрацьовані версії.

Установка і запуск кодеків

Качати кожен кодек під певний формат не потрібно. Звичайно, якщо у вас не вистачає якихось окремих кодеків і в цілому паку ви не потребуєте, тоді так, можна поставити окремо. Але найпростіше встановлювати їх відразу пакетами, такими як K-Lite, XP і іншими. Пакетів існує безліч, при цьому у деяких програвачів кодеки вже вбудовані. Але не завжди відразу все. Тому доводиться довантажувати додатково. Знаходяться пакети у вільному доступі, переважно абсолютно безкоштовні.

Установка кодеків

Зазвичай установкою або скачуванням більш актуальної версії пакету кодеків користувачі займаються, коли припре: якщо починає вередувати якийсь з файлів, підготовлений до запуску у інших користувачів нормально. Як встановлювати пакунки гранично проста, інсталятор на комп'ютері все робить автоматично. Але для коректної роботи рекомендується зробити перезавантаження після установки. І в цілому періодично перевіряти наявність оновлень кодеків.

Оцініть матеріал
(2 голосів)

Залишити коментар