Що таке материнська плата

Одним з найважливіших елементів комп'ютера є системна, вона ж відома як материнська, плата. Ця текстолитовая пластина з припаяними до неї мікросхемами і роз'ємами виконує складальну функцію, об'єднуючи всі інші елементи комп'ютера. без материнської плати не зібрати ні комп'ютер, ні смартфон, ні будь-яке інше складне пристрій. Вона — основа всього.

Материнська плата, що це?

Системна (материнська) плата з'єднує всі найважливіші елементи комп'ютера. Завдяки їй організовуються всі складні процеси і виконуються завдання. Навіть комп'ютерні миша і клавіатура працюють так, як вони працюють, тому що обмінюються інформацією з іншими пристроями через системну плату. Працездатність всього комп'ютера залежить від неї. Та й швидкість — теж. Тому дуже важливо при зборі комп'ютера враховувати пропускну здатність шини системної плати.

Головні елементи материнської плати

Головні елементи материнської плати:

 • чіпсет. Набір мікросхем, сполучний компонент для інших елементів.
 • Північний міст. Поєднує процесор з іншими компонентами.
 • Південний міст. Підключає компоненти, яким не потрібна висока швидкість.
 • BIOS. Мікросхема зі стартовим ПО для дзвінків за компонентів і запуску операційної системи.

Положення при установці, кількість пристроїв, що підключаються, тип роз'ємів і багато іншого визначається форматом системної плати. Материнські плати бувають різних форматів. Ось найпоширеніші:

 • Mini ITX.
 • Micro ATX (mATX).
 • ATX.

Найкомпактніша плата — Mini ITX, йде з інтегрованим процесором, рідко коли використовується при самостійному зборі комп'ютера. Наступна за розміром — mATX. Відмінна плата для офісного або домашнього робочого комп'ютера. ATX   — найбільша і функціональна плата, до неї можна підключити набагато більше пристроїв. Підходить для професійних робочих комп'ютерів (для дизайну, програмування, роботи з відео і інших занять) і ігрових системників. Якщо ви самостійно збираєте комп'ютер, краще спочатку придбайте відповідну системну плату , а потім   — системний блок, до якого увійде і вона, і всі додаткові підключаються елементи.

Мікросхема BIOS на системній платі

Після того, як ви натиснули на кнопку харчування на своєму комп'ютері, він першим ділом звертається до BIOS. Це — найважливіша мікросхема, яка встановлюється на материнську плату. Так, ті білі написи, які пробігаються по екрану вашого комп'ютера, демонструють роботу мікросхеми BIOS. Вона перевіряє працездатність всіх систем, зв'язується з підключеними пристроями (монітором, клавіатурою, мишею і іншими зовнішніми). Робота BIOS-а не припиняється до моменту виключення.

BIOS на материнській платі

Чому він так важливий і як взагалі працює? Все просто. На мікросхемі BIOS заздалегідь записано базове програмне забезпечення, яке необхідно для того, щоб комп'ютер взагалі запустився. Це ПО продзвонювати всі компоненти і потім запускає основну операційну систему. Свій власний BIOS може стояти не тільки на системній платі, але також на відкритих і другом сучасному високотехнологічному залозі.

bios

Шини на материнській платі

Всі дані між компонентами, встановленими на материнській платі, повинні якось передаватися, щоб комп'ютер взагалі функціонував. Для цього і використовуються шини — групи провідників, по яких пересилаються команди від одного компонента до іншого.

Шини на материнській платі

У шин системної плати різний функціонал. Основна передача даних здійснюється по адресній шині, яка вважається основною. Шини, що зв'язують процесор з оперативною пам'яттю, формують одну загальну, по частоті якої можна судити про швидкість системної плати. Пропускна здатність шин — важливий параметр, на який варто звертати увагу при виборі системної плати для складання власного комп'ютера. Інші шини дозволяють підключати сторонні пристрої і розширювати можливості всього комп'ютера.

Оцініть матеріал
(20 голосів)

1 Коментар

 • Никель
  Никель Неділя, 14 січня 2018, 18:39

  А где именно на материнской плате расположена микросхема Биоса?

  Коментувати

Залишити коментар