Що ж таке HDMI?

Складно сьогодні знайти мультимедіа-пристрій, який не підтримував би технологію HDMI. Роз'єми HDMI є в DVD-плеєрах, Blu-Ray плеєрах, медіа-центрах, ігрових приставках, комп'ютерах в мультимедійній комплектації, цифрових камкордерах і навіть відкритих ПК. А вже в сучасних телевізорах зустрічається і по кілька HDMI-роз'ємів відразу.

Інтерфейс і кабель HDMI, що це?

А що ж за термін такий ховається за цією абревіатурою? HDMI (High Definition Multimedia Interface)  - це інтерфейс що використовується в аудіовізуальному обладнанні передачі відеоданих в HD-дозволі і багатоканального звуку. Він був створений організацією HDMI licensing LLC у якості більш сучасної альтернативи старому-доброму SCART. А ця організація, в свою чергу, була заснована компаніями Sony, Panasonic, Philips, Thompson (нині Technicolor), Hitachi, Toshiba і Silicon Image.

Кабель HDMI представляє собою 19 спеціалізованих проводів, об'єднаних в один і які володіють пропускною спроможністю 4,9 Гбіт/сек і вище (залежить від версії HDMI). Цифровий сигнал, який передається по ньому, не стискується, що дозволяє домогтися надзвичайно високої чіткості і природності зображення.

Кабель HDMI представляє собою 19 спеціалізованих проводів

Аналогові технології передачі даних, що використовувалися раніше, вимагали наявність окремого кабелю для передачі аудіосигналу, в той час як по кабелю HDMI передається не тільки відеосигнал, а й багатоканальне аудіо з об'ємним звучанням.

Таким чином, стандарт HDMI має масу переваг перед його попередниками: це і зручність використання (потрібен всього один кабель), і висока продуктивність цифрового з'єднання, і якість переданого зображення та звуку. Для апаратури з підтримкою HD цей стандарт є оптимальним варіантом.

Класифікація HDMI

Протокол HDMI почав свій розвиток в далекому 2002 році і досить швидко зайняв своє місце під сонцем, яке з кожним роком ставало все більше і більше. Нові версії стали з'являтися швидше, ніж підосичники після дощу, тому вже до 2013-го кількість стандартів HDMI досягло десяти:

  1. HDMI 1.0 (вересень 2002): пропускна здатність 4,8 Гбіт/сек, передача відео з роздільною здатністю до 1080p і 24-бітовим кольором, 8 каналів звуку (до 192 кГц/24 біт на канал ).
  2. HDMI 1.1 (травень 2004): з'явилася технологія захисту для нормального відтворення DVD-Audio.
  3. HDMI 1.2 (серпень 2005): додані колірний простір RGB і підтримка однобітного аудиопотока DSC (SACD).
  4. HDMI 1.2a (грудень 2005): реалізована повна підтримка всіх наборів і особливостей команд протоколу CEC.
  5. HDMI 1.3 (червень 2006): швидкість передачі сигналу зросла з 4,9 Гбіт/сек до 10,2 Гбіт/сек. Реалізовано підтримка кольорової палітри Deep Color (до 12 біт на канал RGB/48 біт за все), автоматична синхронізація сигналу (як відео, так і аудіо), підтримка форматів Dolby TrueHD і DTS-HD.
  6. HDMI 1.3b (березень 2007): додано управління побутовою електронікою.
  7. HDMI 1.4 (травень 2009): додані підтримка дозволу 2K і 4K, можливість створення з'єднання Fast Ethernet, технологія ARC, підтримка 3D.
  8. HDMI 1.4a (березень 2010): покращена підтримка зображення в 3D-форматі.
  9. HDMI 1.4b (жовтень 2011): додана підтримка 3D-відео 1080p на 120 Гц. Пропускна здатність по 1 каналу зросла до 15 Гбіт/сек.
  10. HDMI 2.0 (вересень 2013): частота звуку збільшилася до 1536 кГц, додані підтримка 32-канального аудіосигналу, екранів з співвідношенням сторін 21:9 і багато іншого.

Запам'ятати, чим кожна версія HDMI відрізняється від інших, пересічному користувачеві було б вельми проблематично, адже їх так багато, що і заплутатися можна. Тому після виходу стандарту 1.4 організація HDMI licensing LLC спільно з виробниками вирішила відмовитися від цифрового позначення «версій» реалізації стандарту HDMI.

Тепер все куди простіше: у нас є п'ять варіантів HDMI-кабелів: два низькошвидкісних (Standard HDMI Cable та Standard HDMI Cable with Ethernet), два високошвидкісних кабелю нового типу з підтримкою редакції HDMI 2.0 (High Speed HDMI Cable та High Speed HDMI Cable with Ethernet) і один спеціальний (Standard Automotive HDMI Cable) для використання в транспортних засобах.

Типи роз'ємів HDMI

Що стосується класифікації роз'ємів (з'єднувачів) HDMI, то вона виглядає наступним чином:

  • тип A має 19 контактів, має електричну сумісність з 1-канальним DVI-D;
  • тип B має 29 контактів, має електричну сумісність з 2-канальним DVI-D, в побутовій електроніці практично не використовується;
  • тип C (MiniHDMI) має 19 контактів, використовується для підключення портативних пристроїв;
  • тип D (MicroHDMI) має 19 контактів, застосовується для підключення портативних пристроїв, тому має менші габарити, ніж тип C;
  • тип E (автомобільний) оснащений фіксуючим язичком, щоб роз'єм не розчіплювати від вібрації, а також захисною оболонкою, яка виключає потрапляння всередину пилу і води.

Типи hdmi mini micro

Перші два роз'єми нам відомі з моменту появи HDMI 1.0, тип C з'явився разом в специфікації HDMI 1.3, а останні два в експлуатацію були введені версією HDMI 1.4.

Оцініть матеріал
(8 голосів)

Залишити коментар