Що таке Wi-Fi?

Wi-Fi (Wireless Fidelity) – розроблений об'єднанням WECA на базі IEEE 802.11 стандарт широкосмугової бездротової мережі. З її допомогою користувач може отримати доступ до мережі Інтернет з будь-якого ноутбука, смартфона або іншого переносного апарату без необхідності використання дротів. До однієї точки можна підключити відразу декілька пристроїв і отримувати доступ до Всесвітньої павутини одночасно на кожному з них.

Точки доступу до Мережі за допомогою вайфая в даний час є в наявності майже в кожному будинку, а також в барах, ресторанах, навіть парках відпочинку та інших публічних місцях, оскільки Wi-Fi – універсальний спосіб, що відрізняється зручністю, гідною швидкістю і безпекою. Уже сьогодні стала доступною система «розумний будинок», яка дозволяє управляти всіма електронними пристроями в будинку (комп'ютер, телевізор та ін.) з будь-якої кімнати за допомогою одного-єдиного пульта. І з кожним роком її впроваджують все в більшій кількості квартир.

Як працює Wi-Fi

Wi-Fi працює трохи інакше, ніж дротова мережа. Джерело доступу в Інтернет в даному випадку – це технологія пакетної передачі даних Ethernet. Доступ до неї забезпечується за допомогою стаціонарного підключення. Щоб користуватися зручностями Всесвітньої павутини, потрібно мати т. н. роутер, або маршрутизатор, який буде здійснювати передачу інформації через канали певної частоти.

Щоб не сплутати мережі, що передаються кожна на своїй частоті, за допомогою стаціонарного комп'ютера, до якого підключений роутер, кожної мережі присвоюється своя назва. Мережа може бути загальнодоступною, тобто до неї може підключитися хто завгодно, маючи відповідне пристрій і перебуваючи в межах зони покриття, або захищеною за допомогою пароля, який задає власником WiFi. Введення пароля, як правило, необхідний лише при першому підключенні до мережі, після чого він зберігається в базі пристрою.

Роль точки роздачі Wi-Fi може виконувати не тільки маршрутизатор, але і смартфон, в якому присутній спеціальний модуль. Навчити свій роутер «роздавати» бездротовий Інтернет можна самостійно, скориставшись інструкціями, які в Мережі зустрічаються в достатку.

Де застосовується Wi-Fi

Користуватися благами бездротового доступу до Мережі в своїй квартирі/будинку може будь-який приватний користувач, який придбав і налаштувати Wi-Fi роутер. Оснастити Wi-Fi модулем можна будь-яку сучасну електроніку, будь то комп'ютер, телевізор або чайник, після чого при наявності маршрутизатора і пульта управління єю можна буде керувати дистанційно, розширивши її можливості.

У громадських закладах вайфай також використовується майже повсюдно. Підключитися до Інтернету за допомогою свого ноутбука, планшетного ПК або смартфона можна практично в будь-якому ресторані, барі, кафе, ТРК, готелі. Точки доступу Wi-Fi сьогодні також працюють у багатьох бібліотеках, ПКіВ і вокзалах. Це робить перебування користувача в громадському місці більш комфортним і тривалим.

Юридичні особи теж використовують переваги підключення Wi-Fi в своїх цілях. Встановивши потужну точку доступу до бездротової мережі з розширеною зоною покриття, можна доповнити стаціонарне підключення до Всесвітньої павутини або навіть зовсім його замінити. І чим більше у співробітників фірми ноутбуків і інших портативних технічних пристроїв, тим доцільніше використання вайфая.

Проте, сфери застосування Wi-Fi не обмежуються перерахованими вище місцями. Бездротовим підключенням в Мережі сьогодні можна скористатися і в трамваях, і в медичних установах, і навіть в літаку.

Стандарти мереж Wi-Fi

Інститутом інженерів електротехніки та електроніки, або IEEE, на сьогоднішній момент розроблені наступні стандарти Wi-Fi мереж:

 • IEEE 802.11 – основний стандарт з низькою швидкістю передачі даних;
 • IEEE 802.11b дозволяє можливої ​​передачу інформації на частоті 2.4 GHz зі швидкістю 11 Мбіт / сек;
 • IEEE 802.11a – стандарт, який працює в частотному спектрі 5 GHz з макс. швидкістю 54 Мбіт / сек;
 • IEEE 802.11g аналогічний попередньому стандарту, але сумісний з IEEE 802.11b і використовує частотний діапазон 2.4 GHz;
 • IEEE 802.11n – найкращий для комерційного використання стандарт, який працює в спектрах 20 MHz і 40 MHz і підтримує до 4-х передавачів (максимальна швидкість – 600 Мбіт / сек, по одній антені – 150 Мбіт / сек);
 • IEEE 802.11ac – новітній стандарт, який працює на частотах 2.4 GHz і 5 GHz, забезпечуючи максимально можливу швидкість передачі інформації на сьогодні.

Це основні стандарти, крім яких є і інші, додаткові (від d до w). Кожен з них служить своєї мети. Наприклад, 802.11s використовується для реалізації повнозв'язних мереж (Wireless Mesh), а 802.11n – для реалізації локальних бездротових мереж (WLAN).

Режими безпеки Wi-Fi

В даний момент налічується три режими безпеки бездротових мереж різного ступеня надійності:

 • застарілий сьогодні WEP (Wired Equivalent Privacy), який забезпечує мінімальний рівень захисту;
 • WPA (Wi-Fi Protected Access) забезпечує більш надійний захист даних і ділиться на Personal (для приватного використання) і Enterprise (для корпоративного використання), що забезпечує багатоступеневу систему захисту інформації та використовує протокол RADIUS;
 • WPA2 – вдосконалений різновид WPA, що дозволяє працювати як приватним користувачам, так і корпоративним.

Якщо ви підключаєтеся до безкоштовного вайфай де-небудь в кафе або іншому публічному місці, переконайтеся в тому, що мережа використовує режим безпеки WPA2 (в крайньому випадку – WPA). Найкращий варіант – WPA2-PSK з AES-шифруванням.

Оцініть матеріал
(63 голосів)

1 Коментар

 • Николай
  Николай Вівторок, 09 січня 2018, 10:23

  Какой метод шифрования wifi лучше всего использовать для макбука?

  Коментувати

Залишити коментар