Що таке шкідливе програмне забезпечення

Шкідливе програмне забезпечення прийнято називати вірусами. Але віруси — це тільки частина різноманітного шкідливого ПО. Таких програм існує безліч: це трояни, черв'яки, шпигунські програми і багато інших, які вважаються потенційно небезпечними для вашого комп'ютера. Ми допомагаємо розібратися в класифікації і розповідаємо, як захистити свої дані.

Шкідливе ПО, що це?

Шкідливе ПО   — це будь-які програми, націлені на отримання несанкціонованого доступу до вашого комп'ютерного пристрою (PC, ноутбука, смартфону або планшету). З їх допомогою можна як отримати захищені дані, так і віддалено завдати шкоди всій системі, спотворивши, видаливши або ж підмінивши певні файли. Для додаткового захисту комп'ютера використовуються програми-антивіруси.

Шкідливе програмне забезпечення

Основні різновиди шкідливого ПО:

  • Вірус. Програма, яка копіює саму себе, вбудовуватися в програмний код і завдає шкоди.
  • Троян, троянський кінь. Чи не копіює саму себе, змушує користувача встановити її, після чого виконує шкідливі дії.
  • Руткіт. ПО, чинне приховано, що надає хакерам віддалений доступ і можливість робити все, на що вистачить фантазії. Одна з найнеприємніших шкідливих програм, яка пишеться так, щоб ховатися від антивірусів.
  • Бекдор. Програма віддаленого адміністрування.
  • Мережевий черв'як. Розмножується по мережі, завдяки йому відбувається поширення спаму і проводяться мережеві атаки.

Тільки цими різновидами шкідливе ПО не обмежується. Потенційно небезпечні програми розвиваються не менш активно, ніж способи захисту від них. Тому користувачам важливо знати, як зрозуміти, що їх система заражена. І регулярно оновлювати захисне програмне забезпечення.

Як зрозуміти, що відбулося зараження шкідливим ПЗ

Існує ряд "симптомів", за якими можна зрозуміти, що комп'ютер заражений. Серед них:

  • Програми випадково закриваються.
  • Комп'ютер раптово йде в перезавантаження або показує синій екран.
  • При завантаженні з'являються швидко закриваються вікна незрозумілого програмного забезпечення.
  • Через обліковий запис адміністратора не виходить змінити якісь внутрішні налаштування.
  • У реєстрі з'являються записи про несанкціоновані процесах.
  • Ряд файлів перестає відкриватися.
  • З'являються спливаючі вікна з посиланнями на потенційно шкідливі сайти.

Синій екран смерті

"Симптомів" теж безліч, як і шкідливих програм. Але буває і так, що зараження протікає без будь-яких очевидних ознак. У цьому плані комп'ютерні "хвороби" схожі на звичайні людські. Все залежить від безпосередньої шкідливої програми. Перевіряти комп'ютер на віруси необхідно регулярно, тому що зловити їх дуже легко: завантажити з заражених дисків або флешок, випадково завантажити з інтернету разом з корисним ПО або потрібними файлами, отримати по електронній пошті.

Як захиститися від комп'ютерних загроз

З тим, як активно розвиваються шкідливі програми, не можна бути на всі сто відсотків упевненим в тому, що комп'ютерне пристрій не заражено. Якщо ви живете без антивіруса і не спостерігаєте ніяких проблем з системою, це не означає, що ніякого шкідливого ПО у вас немає. І якщо нічого не глючить, не зависає і не ламається   — вам крупно везе. До пори до часу.

Захист від комп'ютерних загроз

В першу чергу для захисту необхідно на всі свої комп'ютерні пристрої встановити антивірусне ПЗ. Так, і на комп'ютер, і на смартфон, і на планшет, і на всі домашні ноутбуки. Шкідливе ПО може спокійно поширюватися і по домашній мережі між усіма гаджетами, якщо ви використовуєте Wi-Fi. Антивірусне ПЗ буде моніторити і усувати відомі йому загрози.

Але антивірусне ПЗ — теж не гарантія захисту. Не варто переходити з незрозумілих посиланнях, не варто відвідувати потенційно небезпечні сумнівні сайти, не варто завантажувати підозрілі файли, не варто давати доступ до даних незрозумілим програмами. І, підключаючись до чужої або громадської мережі, не відкривати повноцінний доступ до пристрою. Елементарна комп'ютерна обережність — перш за все.

Оцініть матеріал
(2 голосів)

1 Коментар

  • Ваня
    Ваня Вівторок, 09 січня 2018, 18:02

    Мне хорошо знакомо, что такое вредоносное программное обеспечение. Я несколько раз сталкивался с ним и хорошо что обошлось без серьезных последствий для меня.

    Коментувати

Залишити коментар