Що таке Bluetooth і чим відрізняються його версії?

Купуючи мобільний телефон або смартфон, хочеться, щоб і начинка, і програмне забезпечення в апарата для його ціни були найкращі. Наявністю Bluetooth нині нікого не здивуєш, а ось версії у нього бувають різні. А чим ці версії відрізняються крім цифрового позначення? Чи так важливо, щоб версія була остання?

Цікавим словом Bluetooth називають протокол для обміну інформацією на невеликих відстанях. Зона покриття у нього в порівнянні з Wi-Fi досить скромна (максимум 100 метрів, і то в кращому випадку, якщо у вас остання версія), так і швидкість передачі даних невисока. Але ці мінуси компенсуються низьким енергоспоживанням і високою швидкістю з'єднання (т. y. cпарюванням) телефонів.

Bluetooth – вельми стара технологія на IT-ринку; перша версія (1.0) з'явилася на світ у далекому 1998 році. На даний момент вона вважається морально застарілою, і ні в одному пристрої, наявному в продажу, не використовується.

bluetooth модуль Наступна версія протоколу – 1.2 – нині теж вважається застарілою, проте вона вірою і правдою служила користувачам телефонів набагато довше. Її і зараз можна зустріти в деяких дешевих мобільних пристроях китайського виробництва. Максимальна швидкість передачі даних Bluetooth 1.2 складає 721 Кбіт/сек. Телефони спаровуються набагато швидше, перебувати в мережі можна анонімно. Дана версія протоколу дозволяє передавати не тільки музику і картинки, але і інші види файлів, а також сервісні дані.

Поява технології EDR, або Enhanced Data Rate, стало наступним кроком у розвитку Bluetooth, причому досить великим. Швидкість передачі даних в теорії зросла до 3 Мбіт/сек, хоча на практиці вище 2 Мбіт/сек вона зазвичай не піднімалася. Цю технологію підтримують дві версії блютуз – 2.0, випущена в 2004 році, і 2.1, що з'явилася на світ в 2007-му. Вони практично повністю ідентичні, відрізняються лише технологіями енергозбереження.

З Bluetooth 2.1 сумісні практично всі наявні в продажу мобільні телефони, навігатори, гарнітури і ін. пристрої. Енергоспоживання в порівнянні з попередніми версіями протоколу впало майже в 10 разів, що зробило можливим масове виробництво компактних гарнітур.

Блютуз версії 3.0 з'явився в 2009 році, і з його появою стала можливою передача інформації з набагато більшою швидкістю, ніж раніше (технологія HS, або High Speed). Сумісні з Bluetooth 3.0 + HS пристрої оснащуються 2.1 + EDR (до 3 Мбіт / сек), а також другим модулем, який працює аналогічно вайфай і забезпечує швидкість до 24 Мбіт/сек. Незважаючи на схожий принцип роботи, сумісності безпосередньо з Wi-Fi немає.

Технологія HS при всіх своїх перевагах мала один серйозний недолік – високе енергоспоживання. Однак уже в 2010 році, коли з'явилася Bluetooth 4.0, він був виправлений. Чіп цієї версії присутній у всіх топових смартфонах і планшетах, а також в більшості ультрабуків. Передавати дані можна на відстані до 100 метрів зі швидкістю до 30 Мбіт/сек.

Варто, однак, відзначити, що не всі можливості даного стандарту Bluetooth є обов'язковими. Так, можливість тривалої автономної роботи (функція Bluetooth Low Energy) підтримується тільки найновішими пристроями.

Більшість периферійних пристроїв, таких як гарнітури, навігатори та ін., підтримує Bluetooth 2.1 + EDR, так що якщо ваш апарат підтримує ту ж версію, все буде в порядку. Хоча деякі пристрої можуть підтримувати інші версії протоколу. Так, налагоджувальний годинник Texas Instruments MetaWatch, що відображають на дисплеї різноманітну інформацію про смартфон, підтримують Bluetooth 4.0. Щоб все працювало, ваш апарат повинен підтримувати ту ж версію.

Якщо для вас важлива високошвидкісна передача інформації, тоді вам потрібен Bluetooth версії 3.0 або 4.0 на обох апаратах. Хоча високій швидкості передачі даних можна домогтися і за рахунок технології NFC (функція S Beam в нових Samsung’івських смартфонах). Та й Wi-Fi Direct в багатьох випадках використовувати доцільніше, адже ця функція підтримується багатьма пристроями на базі ОС Android, а швидкість передачі в порівнянні з Bluetooth набагато вище.

З версіями Bluetooth розібралися; у кожної свої особливості – не сплутаєш. І також не варто плутати версії блютуза з профілями. Профілем називають певну активність, яка можлива на різних версіях протоколу.

Профіль A2DP передбачає можливість передачі файлів і стереозвуку, яка доступна у версії Bluetooth 1.2 і вище. Однак кожен конкретний апарат може розпоряджатися своїм набором профілів, так що якісь дії, навіть з огляду на свіжу версію блютуза, можуть виявитися недоступними. Так, смартфони на базі ОС Windows не підтримують обмін інформацією за допомогою Bluetooth, і користувачеві доведеться вдатися до деяких хитрощів, якщо він бажає задіяти цю можливість протоколу.

Оцініть матеріал
(28 голосів)

3 коментарі

  • Валентина
    Валентина П'ятниця, 12 січня 2018, 08:11

    Я очень рада тому что было изобретено устройство bluetooth, потому что именно с его помощью все мои гаджеты могут сообщаться между собой. Это на самом деле очень удобно.

    Коментувати

  • Лиза
    Лиза Четвер, 11 січня 2018, 07:23

    С устройством bluetooth познакомилась, когда купила свой первый телефон, но принцип его работы до конца не понимала. Сейчас я в курсе, как проходит эта связь. Очень интересно.

    Коментувати

  • Славик
    Славик Середа, 10 січня 2018, 09:14

    У меня сейчас во всей мобильной технике, которая есть, имеется Bluetooth. И мне кажется что без этого устройства было бы очень сложно использовать технику. Например тот же самый телефон к часам уже не подключить.

    Коментувати

Залишити коментар